חברה קדישא

מקורו של הצירוף חברה קדישא הוא מן הארמית ומשמעו חבורה אשר עוסקת בקדושה. החברה קדישא נוסדה במקור על ידי המהר"ל מפראג (רבי יהודה ליווא בן בצלאל), ותקנותיה נותרו תקפות עבור חברת קדישא בקהילות היהודיות באשר הן. תפקידו של הארגון הוא ללוות את הנפטר בדרכו האחרונה ולהביא אותו לקבורה בהתאם להלכה היהודית. פיני – שירותי קבורה, היא חברה הקיימת כבר מעל 30 שנה ומעניקה כתף תומכת למשפחות שאיבדו את יקירן. החברה מאפשרת לקיים לא רק שירותי קבורה יהודית, אלא גם קבורה אזרחית, קבורה לחסרי דת או קבורה רפורמית.

 

חברה קדישא – אילו שירותים היא מציעה?

אובדן אדם יקר ואהוב אינו פשוט, וברוב המקרים עומדת המשפחה חסרת אונים אל מול ההסדרים של הקבורה והלוויה. חברה קדישא מקצועית מטפלת בעניינים רבים ומסייעת למשפחה ברגעים הקשים האלה. להלן רק כמה מבין השירותים שמעניק הארגון:

  • מזמינים לוויה – אחד הדברים הראשונים שיש לעשות לאחר פטירת האדם הוא להזמין את מועד הלוויה, כך שניתן יהיה לחלוק לו כבוד אחרון.
  • העברת הנפטר – ארגון מקצועי מעביר את הנפטר מביתו או מבית החולים אל בית העלמין ומקום קבורתו.
  • הכנת הנפטר לקבורה – לפני הטמנת הנפטר בקברו יש צורך להכין אותו לקבורה בהתאם להלכה היהודית.
  • טקס הקבורה עצמו – אדם מוסמך מטעם חברה קדישא מנחה את טקס הקבורה.

חברה קדישא

חברת קדישא בגולה

בקהילות יהודיות רבות נחשבו אנשי החברה קדישא למנהיגים. לא זו בלבד שהם עסקו בענייני לוויה וקבורה, אלא הם היו חלק מהוועד הרוחני של הקהילה, שכן הם אלה שקבעו את מקום קבורתו של האדם. לכל קהילה היו מנהגים משלה. כך למשל, חברה קדישא של בלרוס התענו בט"ו בכסלו בגלל היותו היום הקצר ביותר מבין ימי השנה. המינוי לחברה קדישא היה מתבצע אחת לשנה. או אז היו עורכים מסיבה גדולה אשר בה היו משתתפים כל נכבדי הקהילה. אנשי החברה קדישא הנוכחיים היו שוקלים את הבקשות השונות ובוחנים את המועמדים לפי גיל, מידת חכמה או מעמד. המועמד הצעיר ביותר שהצליח להתקבל היה מייסד חסידות חב"ד – שניאור זלמן מלאדי – והוא בן 10 שנים בלבד.

למעלה

צרו עימנו קשר

ּ