קבורה אזרחית

הקבורה היהודית היא הקבורה הנהוגה בדרך כלל, אך במדינה דמוקרטית כמו ישראל ישנו מקום גם לעריכת טקסים אזרחיים וחילוניים. חברת פיני – שירותי קבורה מעניקה פתרונות קבורה לכל דורש, ובכללם גם שירותי קבורה אזרחית. כך שבני משפחות המעוניינים לקבור את יקירם לפי השקפת עולם שונה יכולות לעשות זאת. החברה מציעה שירותים נוספים דוגמת העברת חולים באמבולנסים, תיאום הלוויות או העברת הנפטרים למקום הקבורה.

 

דברים שכדאי לדעת על קבורה אזרחית

לקבורה האזרחית פנים רבות, ולפני שמחליטים כיצד ייקבר הנפטר, כדאי לבחון כמה היבטים:

  • מי הם הפונים – מדובר על פי רוב באנשים שיקיריהם אינם שייכים לעדה היהודית או אינם נחשבים ליהודים מבחינת ההלכה. עם זאת, במקרים מסוימים מדובר גם ביהודים שאינם מעוניינים בכך שיקיריהם ייקברו לפי חוקי ההלכה האורתודוקסית.
  • זה מעוגן בחוק – ב-1996 נחקק חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית. על פי חוק זה, יכול כל אדם לבחור את דרך קבורתו לפי השקפת עולמו. עד אז היה נהוג לקבור את האדם על פי שיוכו הדתי.
  • לא בכל מקום – בישראל קיימים מקומות מוגדרים שבהם ניתן לערוך קבורה אזרחית, בתוך חלקה מיוחדת של בית עלמין רגיל או בבית קברות אזרחי.
  • מי רשאי לערוך את הקבורה – חברות המעוניינות לעסוק בקבורה אזרחית צריכות לקבל אישור מהמשרד לשירותי דת ומהביטוח הלאומי. משום כך, כאשר פונים לחברה המציעה שירותי קבורה אזרחית, יש צורך לבדוק האם אכן יש לה רישיון לעסוק בקבורה מסוג זה.
  • קבורה חילונית – הקבורה האזרחית נקראת גם קבורה חילונית, מכיוון שבמסגרתה ניתן להביא לקבורה גם יהודים המעוניינים להשתחרר מגדרי ההלכה האורתודוקסית.

 

כיצד נערך טקס קבורה אזרחית ?

בניגוד לטקס קבורה יהודי הנערך על פי חוקי ההלכה, במסגרת קבורה אזרחית ניתן לערוך כל טקס לפי בקשתם של בני המשפחה או כפי שרצה זאת הנפטר לפני מותו. מכאן השמיים הם הגבול. זה יכול להיות טקס דתי שבו מקריאים פסוקים מן התנ"ך או טקס שבו משמיעים את השירים האהובים על הנפטר. יש הנוהגים להקריא מכתבים או דברים שכתב הנפטר לאורך חייו או בצמוד לפטירתו.

 

כאשר אדם נפטר ועוזב את העולם, קרוביו ואוהביו משתדלים לכבד את זכרו ואת בקשותיו האחרונות ולהעניק לו פרידה ראויה מהעולם, על ידי תהליך קבורה מכובד, התואם את אישיותו ורצונותיו. כיום, לא מעט נפטרים בוחרים בקבורה המסורתית, הכוללת טקס דתי. אולם, ישנם לא מעט נפטרים, אשר עוד בחייהם ביקשו מפורשות מקרובים להיקבר דווקא בקבורה אזרחית.

קבורה אזרחית

שירותי קבורה – עבור קבורה אזרחית ראויה

הבחירה בפיני שירותי קבורה אשר עוסקים מזה כ30 שנה בתהליך העברת הנפטר, סידור כל מה שדרוש לקראת הלוויה בפן הבירוקרטי, הוצאת מודעות אבל ועוד, ללא ספק תאפשר למשפחה הקרוב להתמקד באבל ולדעת שקבורת הנפטר מצויה בידיים טובות. הבחירה בפיני שירותי קבורה עבור קבורה אזרחית, תסייע לכם לדעת שהנפטר יזכה לפרידה אחרונה מאורגנת ומסודרת מהעולם הזה.

 

במידה ואתם זקוקים לשירותי קבורה, בנסיבות מצערות כאלו ואחרות, בכדי שהכל יתנהל באופן ראוי, צרו קשר עם פיני שירותי קבורה ותוכלו להיות רגועים ולדעת שתהליך הקבורה יתבצע באופן מכבד וראוי.

למעלה

צרו עימנו קשר

ּ