קבורה יהודית

קבורה יהודית היא הקבורה הנפוצה ביותר בישראל. אנשים רבים, מסורתיים ודתיים כאחד, קוברים את מתיהם בהתאם להלכה היהודית, ולשם כך הם פונים לחברה מיומנת העוסקת בתחום הקבורה ומסייעת להם לעבור את התקופה הקשה בראש שקט. אצלנו בחברת פיני – שירותי קבורה מתייחסים לכל נפטר ברגישות ובכבוד ועושים הכול כדי ללוות אותו בבטחה בדרכו האחרונה.

 

קבורה יהודית – קוברים לפי ההלכה

קבורה יהודית כוללת סעיפים ותתי סעיפים שונים. אלה כמה דברים מרכזיים שכדאי לדעת עליה:

  • בהתאם למצוות קבורת המת, נוהגים לקבור את המתים באדמה במסגרת קבורת שדה. עם זאת, בימינו ניתן לקבור גם במסגרת קבורה בקומות או בתוך כוכים.
  • לאורך הדורות הקפידו היהודים לקבור את מתיהם בחלקות יהודיות בלבד. גם היום קיימת חלקה מיוחדת נפרדת עבור המבקשים לקבור את יקיריהם בקבורה אזרחית (במקרה שבו הוא אינו יהודי לפי ההלכה).
  • קיימות הלכות רבות העוסקות בכבודו של המת. אחת ההלכות העיקריות היא האיסור להלין את גופתו של המת שלא לצורך. חשוב לקבור את המת בסמוך לפטירתו.
  • על פי רוב, אין קוברים את המת בארון (על אף שבשעת הצורך מותר לעשות זאת). בדרך כלל עוטפים את המת בתכריכים לבנים וטומנים אותו באדמה.
  • לפי המקרא, אי קבורה היא אחד העונשים החמורים שניתן להטיל על האדם. גופתו של אדם שאינו נקבר תהיה נתונה לפגעיהם של חיות הטרף, ללא לוויה וללא כבוד.
  • עצם הקבורה בארץ ישראל נחשבת לזכות גדולה מאוד. במקרא מסופר כי יעקב ויוסף ביקשו במיוחד שיעלו את עצמותיהם לישראל. בתקופת הישוב הישן נהגו האנשים המבוגרים לעלות לישראל כדי להיקבר בה, וגם היום מבקשים יהודים רבים מחו"ל להיקבר בישראל.

קבורה יהודית

מי מטפל בקבורה לאחר המוות?

החברה קדישא הוא ארגון מיוחד אשר הוקם עוד על ידי המהר"ל מפראג כדי לטפל בקבורתם של המתים. מאז ומעולם רכשו לארגון זה כבוד גדול ובקהילות היהודיות אף ערכו אחת לשנה מסיבות גדולות כדי לבחון מועמדים ולצרף אנשים חדשים לארגון. החברה קדישא דואגים לכך שכל יהודי ייקבר בהתאם להלכה היהודית.

למעלה

צרו עימנו קשר

ּ